Jelenček

17
 min
5
+
Otvoriť v Readmio

Príbeh inšpirovaný rozprávkou od Pavla Dobšinského.Keď sa dvom súrodencom podarí utiecť od zlej macochy, tá na nich uvrhne kliatbu – a chlapec sa premení na jelenčeka. Ako to však v každej dobrej rozprávke býva, dobro napokon zvíťazí nad zlom.

Túto rozprávku si môžete zadarmo
stiahnuť ako PDF
a vytlačiť. V aplikácii Readmio máte túto možnosť pri každej rozprávke.
Jelenček
QR kód
Oskenujte QR kód na otvorenie rozprávky v aplikácii

Niekde za piatimi horami a štyrmi údoliami bola kedysi jedna krajina. V tejto krajine žil aj horár so svojou láskavou ženou a dvomi utešenými deťmi - staršou dcérou Anetkou a synom Dankom. Všetci si spolu nažívali spokojne a šťastne. Ich šťastný život však narušila nečakaná tragédia. Mamička veľmi ťažko ochorela a pomoci jej už, žiaľ, nebolo. Od toho dňa zavládol v dome veľmi veľký smútok. Horár sa musel sám starať o dve malé deti, ktoré žialili za milovanou mamou.

Po istom čase si však horár zaumienil, že deti by nemali vyrastať bez matky. Našiel si teda novú ženu a čoskoro sa s ňou oženil. S novou mamou do rodiny pribudla aj staršia nevlastná sestra. Horárova druhá žena však nemala ani zďaleka také dobré srdce ako tá prvá. Hoci sa od začiatku pretvarovala a snažila sa správať milo, dlho netrvalo a vykľula sa z nej krutá macocha. A keby len macocha, priam čarodejnica! A jej dcéra akoby matke z oka vypadla. Zloba z nej sršala. Zakrátko už ani horár nebol macoche po vôli a jedného dňa sa odhodlala k ohavnému činu. Rozhodla sa s ním skoncovať a otráviť ho. Uvarila silný vývar z bolehlavu a dala ho celý vypiť svojmu novému mužovi – horárovi.

Z Anetky a Danka sa stali úbohé sirôtky. Macocha aj so svojou lenivou a podlou dcérou ich celé dni len bili, nútili ich ťažko pracovať, upratovať a jesť im dávali len to najhoršie jedlo – zvyšky, ktoré už nikto nechcel. Na noc ich macocha zakaždým zatvárala do špinavého chlieva.

V takýchto nehostinných podmienkach Anetka a Danko žili, až kým sa v jednu noc nerozhodli, že utečú z domu. Nevedeli si predstaviť, že by im kdekoľvek inde mohlo byť horšie ako tu. Zostať pri macoche by zrejme pre nich znamenalo istú smrť. Obaja sa preto čo najsilnejšie zapreli…

Túto a ďalšie rozprávky nájdete v Readmio

... celú rozprávku nájdete v Readmio

Readmio je aplikácia plná detských rozprávok oživených zvukmi, ktoré reagujú na váš hlas. Fúra rozprávok je zadarmo, nové pridávame každý týždeň.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 1 300 hodnotení