Rieka

5
 min
3
+
Otvoriť v Readmio

Spoznaj priateľskú rieku, započúvaj sa do jej rozprávania a spoločne sa vydajte na cestu naprieč krajinou. V tomto upokojujúcom príbehu, ako stvorenom na čítanie pred spaním, sa deti dozvedia aj o kolobehu vody v prírode.

Túto rozprávku si môžete zadarmo
stiahnuť ako PDF
a vytlačiť. V aplikácii Readmio máte túto možnosť pri každej rozprávke.
Rieka
QR kód
Oskenujte QR kód na otvorenie rozprávky v aplikácii

Som rieka. Možno premýšľaš, ako sa volám, ale moje meno nie je dôležité. Som oveľa staršia než ľudia, a oni mi za tú dobu dali už mnoho mien. Dnes ťa pred spaním vezmem na výlet a ukážem ti niekoľko krásnych miest, na ktoré sa už veľa rokov dívam.

Našu cestu začneme v lese. Tu vyviera zo zeme môj prameň. Keď sa poriadne započúvaš, začuješ jemné bublanie vody. To som ja. Stačí ísť za zvukom a pozrieť sa dolu. Medzi ihličím uvidíš tenký pramienok, ktorý pomaly steká z kopca. Poď so mnou po prúde, pôjdeme ďalej.

Opúšťame les. Tu som si už vybudovala úzke, ale pevné korýtko. Moja voda pomáha zavlažovať priľahlé polia, a preto ma tunajší ľudia majú v úcte. Starajú sa o to, aby boli moje brehy vždy čisté, a tiež mi tu vysadili krásne stromy. Keď vyšlem vysokú vlnku, môžem sa potešiť pohľadom na zlatisté klasy obilia.

Pozri, blížime sa k dedine. Moje koryto vedie priamo cez jej stred. Aj tu ma majú radi a starajú sa o mňa. Vďaka mne tu totiž majú prírodné kúpalisko, do ktorého si berú moju vodu. Poď, nakukneme tam i my. Prejdeme sa kúsok popod zem… a už sme tu! Ľudia si vychutnávajú moju sviežosť a chladivé objatie. Pošleme im malú vlnku. A ešte jednu! A už je čas vrátiť sa späť do koryta.

Vraciame sa do polí. Všade okolo nás rastie kukurica a na mojich brehoch sa červenajú vlčie maky. To je ale krása! Už sme skoro na mieste, kde sa usadili pstruhy. Možno i na teba nejaký žmurkne spod hladiny.

Rovno pred nami sa týči most. Okolo nás začína byť celkom rušno, približujeme sa k mestu. Mestom preteká omnoho väčšia rieka, a moja voda sa tam do nej vlieva. V našej ceste budeme potom pokračovať všetci spolu. Bude sa…

Túto a ďalšie rozprávky nájdete v Readmio

... celú rozprávku nájdete v Readmio

Readmio je aplikácia plná detských rozprávok oživených zvukmi, ktoré reagujú na váš hlas. Fúra rozprávok je zadarmo, nové pridávame každý týždeň.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 1 300 hodnotení