Hrnček, var!

7
 min
3
+
Otvoriť v Readmio

Príbeh o čarovnom slovíčku ĎAKUJEM!

Keď sa raz Janíčko vyberie do hory čosi na jedenie nazbierať, začuje volanie o pomoc.
Starenku, čo zapadla v močiari, sa mu podarí vyslobodiť, a tá sa mu za pomoc odvďačí hlineným hrnčekom. Nie je to však len taký obyčajný hrnček.

Túto rozprávku si môžete zadarmo
stiahnuť ako PDF
a vytlačiť. V aplikácii Readmio máte túto možnosť pri každej rozprávke.
Hrnček, var!
QR kód
Oskenujte QR kód na otvorenie rozprávky v aplikácii

Na čistinke hlboko v tmavom lese čupela pod vysokými stromami útla chalúpka. V chalúpke žili dve siroty – Janko a Anička. Rodičia im umreli, a tak sa museli o seba sami postarať. Učili sa prať, šiť a všetko okolo domu robiť. Les bol temný a tajomný, no siroty nenechal od hladu zahynúť a neustále im sladké lesné plody ponúkal. Lenže prišla zima a hora, ktorá bola doposiaľ plná všelijakých lesných dobrôt, ostala pustá. Len silný vietor sa ňou preháňal a lomcoval stromami. Janko sa veľmi obával, čo s nimi v zime bude.

Raz, keď išiel na drevo, začul z diaľky volanie o pomoc: „Pomóc, pomóc. Pomôžte mi.“

Ihneď sa rozbehol za zúfalým hlasom hlboko do hory, až prišiel k starému močiaru. Lesná cesta sa v močiari strácala a na jeho druhom konci zase von vykúkala. Lenže prebrodiť sa cez taký močiar nebolo vôbec jednoduché. Uprostred toho blata zapadla stará žena a kričala o pomoc. Na chrbte niesla veľké vrece a nie a nie sa v tom zabahnenom močiari pohnúť. Janko odlomil z mohutného stromu čo najdlhší konár. Podal ho jedným koncom starej žene, aby sa chytila, a potom už len ťahal, čo mu sily stačili. Horko-ťažko sa mu podarilo vyslobodiť starenku z močiara.

„A kdeže ste sa vybrali, tetuška?“ opýtal sa Janko, keď už bola starenka na brehu.

„Ach, chcela som ísť hlinený riad popredať do mesta na trh. Môj muž ho vyrába a ja s ním potom chodím na trhy. Bohužiaľ, dnes mi tento močiar skrížil cestu… a takto som dopadla,“ odvetila starenka a hneď nato rozviazala vrece plné hlineného riadu a podala Jankovi jeden malý, obyčajne vyzerajúci hrnček.

„Tento hrnček ti dám za to, že si mi pomohol,“ hovorí starenka Jankovi.

„Ďakujem, tetuška, veruže sa nám bude hodiť, lebo už nemáme v čom vodu z…

Túto a ďalšie rozprávky nájdete v Readmio

... celú rozprávku nájdete v Readmio

Readmio je aplikácia plná detských rozprávok oživených zvukmi, ktoré reagujú na váš hlas. Fúra rozprávok je zadarmo, nové pridávame každý týždeň.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 2 000 hodnotení