Starý dub

4
 min
3
+
Otevřít v Readmio

Tento příběh na dobrou noc propojuje život lesa se životem nás, lidí. Stařičký dub, poskytující ochranu a odpočinek lesním tvorům, se stává útulným domovem pro lesní zvířátka. Tuto přívětivou atmosféru i pocit jistoty a bezpečí přenese ukolébavka i dětem.

Tuhle pohádku si můžete zdarma
stáhnout jako PDF
a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
Starý dub
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření příběhu v aplikaci

V tmavém hustém lese rostl i jeden opravdu starý dub. Nikdo přesně neví, jak dlouho tam je, ale přežil už mnoho generací a pamatuje si toho skutečně hodně. Často vzpomíná, co všechno se za ten sáhodlouhý čas odehrálo v jeho okolí. Svojí mohutnou korunou totiž vytváří dokonalý úkryt před deštěm, který dopadá na jeho velké listy. Jeho větve připomínají doširoka otevřenou náruč, která poskytne láskyplné přístřeší malým obyvatelům lesa.

V jeho košaté koruně se také usadila rodinka hrdliček. Svým krásným zpěvem vytvářejí přátelskou atmosféru a se starým dubem spolu žijí v opravdové harmonii. Všem kolem takto dávají na vědomí, že starý dub je bezpečným přístavem, v němž vládne klid a mír. Pro mladé hrdličky je jakousi oázou, kde se mohou bez obav pohodlně uložit ve svém měkoučkém hnízdě a zavřít oči, aby načerpaly nové síly. Určitě se jim budou zdát pěkné sny o tom, jak i ony jednoho dne konečně rozprostřou křídla a vznesou se do výšin se svými rodiči. Vyletí nad oblaka a vydají se na dobrodružnou cestu až tam, kde končí země a začíná moře, které se pomalu vlní u skalních útesů.

Dole u dubového kmene se zase potulují dva mladí medvědi, kteří se na chvíli ztratili mámě z dohledu. Dub jen mlčky sleduje ta nemotorná medvíďata a přihlíží, jak si bezstarostně pochutnávají na čerstvých lesních plodech. Jejich jemná vůně pomalu stoupá mezi listy, a i starý dub jako by se jí chtěl zhluboka nadechnout. Jeho listy tiše zašumí a mohutný strom slastně přivře oči. Vánek jemně hladí rozvětvenou korunu, která se naklání ze strany na stranu jako loďka na širém moři, a společně s ní se pomalu houpají i všichni obyvatelé stromu.

Dvě malé veverky tu také našly svůj úkryt. Celý den skáčou ze stromu na strom a hledají si něco malého na zub, nahánějí se a objevují nová kouzelná místa v lese. Po dlouhém dnu se však i ony rády vracejí do bezpečného náručí starého dubu. Ve vykotlané dutině se potom klidně uloží a potichoučku poslouchají, jak jim cvrčci v dálce vyhrávají na dobrou noc. V pohodlném, měkce vystlaném pelíšku jim rychle těžknou víčka. Ještě si obě dvě naposledy zívnou a zakrátko se už ponoří do pestrobarevných snů o tom, jak spolu skotačí na nadýchaných obláčcích.

A když se úplně setmí, i malí medvídci jsou už dávno se svojí mámou v malém brlohu a spokojeně oddychují v teple a bezpečí. Opět se spustil hustý déšť, který pomáhá uložit všechna lesní zvířátka k večernímu spánku, aby se ráno vzbudila odpočinutá a plná energie. Zakrátko už všichni obyvatelé lesa klidně spí a dub je vděčný za další den, kdy mohl poskytnout lesním tvorům úkryt. I on sám už je unavený a je rád, že si může také odpočinout. Dobrou noc.

Tento a další příběhy najdete v Readmio

... celý příběh najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play