Voják a kůň

4
 min
3
+
Otevřít v Readmio

Pokud chceme, aby nám něco dlouho a dobře sloužilo, musíme se o to náležitě starat. Jistý voják velmi dobře věděl, že všechny nástrahy války přežil jen díky statečnosti a síle svého koně. Proto se o něj příkladně staral, aby byl vždy dobře připraven na bojiště. Když však válka skončila, svému koni už více nevěnoval pozornost, což se vojákovi nakonec vymstilo.

Tuhle pohádku si můžete zdarma
stáhnout jako PDF
a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
Voják a kůň
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření příběhu v aplikaci

V dávných dobách žil jeden statečný voják. Měl vynikajícího koně, který ho už roky oddaně provázel. Největší službu mu dělal v období války na bojišti, kde překonával všechny nástrahy a nebezpečí, ve kterých se jeho pán ocitl. Voják si velmi dobře uvědomoval, že zejména díky udatnosti svého koně se vždy vrátil z bojiště živý a zdravý, a tak neustále vynakládal množství úsilí na to, aby jeho koni nic nechybělo.

Krmil ho třikrát denně tou nejkvalitnější stravou, seno měl neustále k dispozici, aby si z něho mohl ujídat vždy, když bude chtít. Vodu, které pil litry, mu několikrát denně doplňoval a vyměňoval za čerstvou. Hřívu mu pravidelně vyčesával, čistil ho a umýval, aby měl srst hladkou a lesklou. A samozřejmě, že kovář k nim míval pravidelně cestu, aby se dobrému koníkovi postaral o kopyta.

Zkrátka, vycházel mu vstříc ve všem, hýčkal ho a opatroval. Kůň byl stále v úžasné kondici, čilý a spokojeně si řehtal ve svojí stáji, která byla tak čisťoučká, že byste v ní ani jednu mouchu nenašli. Kůň to pánovi oplácel poctivou službou v boji a stal se jeho nepostradatelným společníkem.

Po určitém čase mu služba skončila a voják už nepotřeboval koně, který by ho doprovázel na bojištích. Z vojáka se stal rolník a svého koně začal využívat na všemožnou náročnou práci. Koník nyní se svým pánem od každičkého rána oral na poli a tahal za sebou těžký pluh. Občas ho pán zapřáhl, aby si posvážel dřevo z lesa, nebo aby si dovezl těžký náklad z města. Koník den co den těžce dřel, ale už ani zdaleka nedostával tak vybranou stravu jako kdysi. Pán mu do stáje házel už jen obyčejné plevy a vůbec se o něho nestaral. Koník začal postupně chřadnout a slábnout. Brzy se ze silného a ušlechtilého koně stalo ubohé a křehké zvíře.

Co čert nechtěl, za nějaký čas v zemi opět vyhlásili válku. Hned, jak se tato zpráva dostala k vojákovi, opět se začal o svého koně starat. Myslel si, že když s ním začne lépe zacházet, zase se mu vrátí ztracená síla a bude pro vojáka opět spolehlivým a věrným společníkem na válečném poli. Nu, ale na to už bylo příliš pozdě. A do války měl nastoupit už za pár dní...

V den odchodu na bojiště si voják osedlal svého zničeného koně a v těžkém brnění, vyzbrojený všemi možnými zbraněmi na něho nasedl. Kůň však nedokázal unést tak těžké břemeno a pod tíhou neúnosné váhy padl na zem.

Když se vysílený kůň pokoušel opět vstát, smutně říká svému pánovi: „Teď musíš jít do boje sám, protože tvoje špatné zacházení způsobilo, že jsem se z koně změnil na osla. Už tě nezvládnu nosit tak jako za starých časů.“

Tento a další příběhy najdete v Readmio

... celý příběh najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play