Opravdová princezna

6
 min
3
+
Otevřít v Readmio

Být princeznou neznamená jen oblékat si hezké šaty, nosit korunku či neustále tančit. Příběh o malé žákyni Jance, kterou škola vůbec nebaví. Mnohem raději by byla princeznou. Avšak jednoho dne zažije ve škole něco vskutku nevšedního.

Tuhle pohádku si můžete zdarma
stáhnout jako PDF
a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
Opravdová princezna
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření příběhu v aplikaci

Do školy v jednom městečku chodila jedna žačka. Jmenovala se Jana. Byla šikovná a chytrá, ale škola ji moc nebavila. Stále snila o tom, jaké by to bylo, kdyby byla princeznou.

„Je jediná v třídě, která ještě neumí pořádně přečíst ani první písmena v abecedě,“ stěžovala si paní učitelka Janiným rodičům.

Jednoho dne se ve škole učili písmeno P. Žáci si otevřeli učebnice a četli slova začínající tímto písmenem:

PERO

PAVOUK

PERNÍK

A u každého slova byl namalovaný i pěkný obrázek.

PRAVÍTKO

PRASÁTKO

PRINCEZNA

U slova PRINCEZNA byla nakreslená věžička s jediným malým okénkem. A v tom okénku byla uvězněná princezna. Jak se tak Jana dívala na ten obrázek, zdálo se jí, že princezna něco říká, ba spíše křičí. Ale Jana nic neslyšela. Naklonila se blíže a pozorně se podívala na obrázek v učebnici. Ano, kreslená princezna opravdu otevírala ústa. Ale ona stále nic neslyšela. Přiložila ucho k obrázku. Teď už celkem jasně uslyšela slova, která vycházela přímo z učebnice.

„Pomóc!“ křičela kreslená princezna. „Drak!“

„Drak?“ divila se Jana, protože žádného neviděla. „A kde?“

„Tam, v dálce,“ kreslená princezna vystrčila prst skrz zamřížované okénko a ukázala kamsi na protější stranu v učebnici. Byla tam OPICE, OKO i OSTROV, protože to byla strana s písmenem O. Ale žádný drak tam nebyl. Jana tedy rychle nalistovala stranu s písmenem D. A co nevidí? Drak u svého slova chyběl. Znepokojeně listovala zpět stranu po straně.

„Aha, tady je!“ našla za chvíli draka letět nad LESEM na straně s písmenem L. „Už je blízko! Musím princezně pomoct,“ rychle si nalistovala stranu s princeznou. „Jak ti pomůžu?“ přitiskla si ucho k čítance.

„Musíš mě odtud dostat!“ křičela princezna z plných plic, ale Jana ji sotva slyšela.

„Ale jak?“ zeptala se bezradně, když tu ji napadla spásonosná myšlenka. Vzala tužku a dokreslila do princezniny ruky klíč.

Princezna najednou z okna zmizela, ale za krátkou chvíli se branka na věži pomalu otevřela a ona se v ní objevila. Princezna neváhala a rozběhla se k poslední straně učebnice.

„Z jako ZÁMEK,“ napadlo Janu, „pokusím se draka zdržet.“

Ale ani nemusela listovat v učebnici. Drak se najednou zjevil na straně s písmenem O, rovnou vedle OPICE, která se tak lekla, že jí strachem začalo cukat OKO. Jana rychle chytila tužku a dokreslila drakovi do cesty zeď. Drak si však se zdí lehce poradil a přeskočil na stranu s písmenem P. Co teď? – horečnatě přemýšlela. Pokusila se vytrhnout stranu, ale drak byl rychlejší a přeletěl na stranu s písmenem R. Jakýsi RYTÍŘ se ho pokusil zneškodnit, ale drak na něj foukl oheň, a tak se rytíř raději stáhl. Drak už byl na další straně s písmenem S. Janka pokrčila stranu s písmenem T, to draka trochu zdrželo. Ale opravdu jen trochu. Na straně s písmenem U si uhladil pokrčená křídla, zuřivě zařval a letěl dál. Naštěstí princezně to zdržení pomohlo, už vběhla do zámku, kde na ni čekali taťka král a mamka královna. Na straně s písmenkem V se proti drakovi postavilo VOJSKO, a tomu se nakonec podařilo draka zahnat zpět na stranu s písmenkem D.

Jana si vydechla a podívala se na šťastnou královskou rodinku. Zdálo se jí, že na ni dokonce kývají – jako by jí chtěli něco říct. Přitiskla tedy ucho k papíru.

„Děkujeme ti, jsi opravdová princezna,“ řekla královna.

„Já?“ divila se Jana.

„Ano. Jsi odvážná a šlechetná, dobrá a chytrá. Tyto vlastnosti nemají ani některé princezny. Být princeznou neznamená jen oblékat si pěkné šaty, nosit korunku nebo tancovat. Ve svém srdíčku jsi skutečná princezna,“ přikyvoval hlavou král.

A to Janu moc potěšilo, protože si myslela, že v jejím světě nemůžou princezny existovat.

„PERO, PAVOUK, PERNÍK…“ četla Jana druhý den ve škole.

„Vidíš, jak ti to krásně jde,“ pochválila ji překvapená paní učitelka.

Jana se usmála a pokračovala ve čtení: „PRAVÍTKO, PRASÁTKO, PRINCEZNA.“ Jana se podívala na obrázek. Věžička jakýmsi zázrakem zmizela. Stála tam jen princezna v nádherných šatech a kamarádsky na ni mrkla.

Tento a další příběhy najdete v Readmio

... celý příběh najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play