Jelínek

16
 min
5
+
Otevřít v Readmio

Příběh inspirovaný pohádkou od Pavola Dobšinského. Dvěma sourozencům se podaří utéct od špatné macechy, ta na ně uvrhne kletbu a chlapec se promění v jelínka. Jak to však v každé dobré pohádce bývá, dobro nakonec zvítězí nad zlem.

Tuhle pohádku si můžete zdarma
stáhnout jako PDF
a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
Jelínek
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření pohádky v aplikaci

Někde za pěti horami a čtyřmi údolími byla kdysi jedna země. V této zemi žil také lesník se svou laskavou ženou a dvěma nádhernými dětmi – starší dcerou Anetkou a synem Danem. Všichni spolu žili spokojeně a šťastně. Jejich poklidný život však narušila nečekaná tragédie. Maminka velmi těžce onemocněla a bohužel jí už nebylo pomoci. Od toho dne zavládl v domě opravdu velký smutek. Lesník se musel sám starat o dvě malé děti, které oplakávaly milovaou maminku.

Po určité době se však lesník rozhodl, že děti by neměly vyrůstat bez matky. Našel si tedy novou ženu a brzy se s ní oženil. S novou mámou přibyla do rodiny i starší nevlastní sestra. Lesníkova druhá žena však neměla ani zdaleka tak dobré srdce jako ta první. Ačkoliv se od začátku přetvařovala a snažila se chovat mile, netrvalo dlouho a vyklubala se z ní krutá macecha. A kdyby jen macecha, přímo čarodějnice! A její dcera jako by matce z oka vypadla. Zloba z ní doslova sršela. Zakrátko už ani lesník nebyl maceše vhod a jednoho dne se odhodlala k ohavnému činu. Rozhodla se s ním skoncovat a otrávit ho. Uvařila silný vývar z bolehlavu a dala ho celý vypít svému novému muži – lesníkovi.

Z Anetky a Dana se stali ubozí sirotci. Macecha i se svou lenivou a podlou dcerou je celé dny jen týraly, tloukly, nutily je těžce pracovat, uklízet a jíst jim dávaly jen to nejhorší jídlo – zbytky, které už nikdo nechtěl. Na noc je macecha pokaždé zavírala do špinavého chléva.

V těchto nehostinných podmínkách Anetka a Dan žili, až se jedné noci rozhodli, že utečou z domu. Neuměli si představit, že by jim kdekoliv jinde mohlo být hůře než tady. Zůstat u macechy by pro ně zřejmě znamenalo jistou smrt. Oba se proto co nejsilněji zapřeli do starých…

Tuto a další pohádky najdete v Readmio

... celou pohádku najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 1 300 hodnocení