Janko Polínko

10
 min
3
+
Otevřít v Readmio

Lidová pohádka o chlapečkovi, kterého si řezbář vyřezal z polínka. Když Janko Polínko vyrostl, zlá čarodějnice s čarodějem si ho chtějí upéct k večeři. Ale hoch si s nimi poradí a za pomoci divoké husy se nakonec šťastně vrátí zpět domů.

Tuhle pohádku si můžete zdarma
stáhnout jako PDF
a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
Janko Polínko
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření pohádky v aplikaci

Daleko předaleko stál jednou na kraji lesa malý dřevěný domek. Bydlel v něm zručný řezbář spolu se svojí milovanou ženou. Děti neměli, a tak jim nejednou bývalo hodně smutno samotným v domě.

Jednoho večera říká žena svému muži: „Poslyš, když máš tak šikovné ruce a už jsi všelijaké věci ze dřeva vyrobil, co kdybys nám i to děťátko vyřezal?“

Řezbář nelenil, druhý den vstal dříve než obvykle a jal se plnit prosbu své ženy. Vzal kus pěkného dřeva, ohobloval jej a zanedlouho z něho vytesal malého chlapečka. Když práci dokončil, odnesl ho ženě, a ačkoli byl ze dřeva, žena se k němu od první chvíle jako k živému chovala. Přivinula si ho, s láskou ho v maličké kolébce houpala a zpívat mu začala. A najednou – jaký zázrak! Nevídané se stalo skutečností – písnička dítě k životu vzkřísila. Pojmenovali ho jménem, které mu nejvíc sedlo – Janko Polínko.

Chlapec rostl jako z vody, a když už byl z něho téměř šohaj, požádal otce, aby pro něho vyrobil dřevěný rybářský člun. Otec se hned pustil do práce a co nevidět byl člun hotový. Janko Polínko se tak mohl vydat na člunu obživu shánět, a tak být rodičům nápomocný. Janko rybařil na moři vždy od časného rána, ptáčci mu vyzpěvovali a starostlivá mamka mu každý den oběd donesla a ze břehu mu nahlas zpívala:

„Pojď, Janíčku, moje zlatíčko. Ke břehu ty pojď, chutným jídlem si ulahoď.“

A Janko vždy, když tu písničku slyšel, už ke břehu připlul, s mamkou se uvítal, polévku si snědl a potom se znovu na moře vydal.

Ale jednoho dne také zlá ježibaba, která žila v chatrči za skalami, uslyšela, jak mamka na břehu svému synovi vyzpěvuje. Pozorně poslouchala, aby si všechna slova co nejlépe zapamatovala, a slídila, ve kterou hodinu mamka s obědem chodívá.…

Tuto a další pohádky najdete v Readmio

... celou pohádku najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 2 000 hodnocení