Dlouhé jméno

5
 min
5
+
Otevřít v Readmio

Jednodušší řešení mohou být mnohem účinnější.Stará čínská pověra vypráví o tom, že čím delší jméno člověk má, tím delší a šťastnější život prožije.

Tuhle pohádku si můžete zdarma
stáhnout jako PDF
a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
Dlouhé jméno
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření příběhu v aplikaci

V jedné čínské vesnici panovala taková pověra, že lidé s dlouhým jménem mají dlouhý a šťastný život. Proto když se jedné vesničance narodil syn, rozhodla se, že mu vymyslí nejdelší jméno, které ji napadne. Přemýšlela tři dny a tři noci, nic nejedla ani nespala, jen přemýšlela a přemýšlela. Po třech dnech, když už byla úplně vyčerpaná, vymyslela opravdu dlouhé jméno a z posledních sil dala svolat celou rodinu, aby všem oznámila, jak se bude chlapeček jmenovat.

„Bude se jmenovat Čung…,“ začala a víc už nevyslovila, protože vyčerpáním omdlela a už nevstala. Bylo to pláče a naříkání! Nikdo se nikdy nedozvěděl, jaké jméno měl chlapec dostat. Po dlouhé poradě se rodina rozhodla, že bude mít jen takové jméno, jaké jeho matka stihla vyslovit. Začali mu tedy říkat Čung.

Za nějakou dobu se Čungův otec znovu oženil a s druhou ženou opět čekali syna. I tato matka věřila, že dlouhé jméno zaručí dítěti dlouhý a šťastný život. Proto když se chlapec narodil, také ona tři dny a tři noci přemýšlela, nic nejedla ani nespala. Také ona byla úplně vyčerpaná tak jako Čungova matka, ale tato žena to zvládla.

Dala svolat celou rodinu, a když přišli, vyřkla: „Bude se jmenovat Ti-C´-Žu-Ce-Siao-Čchu-Ce-Ti-Ťin-Er-Sin-Fan-Ai-Čung-Er-Čching-Žen.“

Všichni přikývli a hned si to zapsali, protože tak dlouhé jméno si nedokázal nikdo zapamatovat.

Jak chlapci rostli, opravdu se zdálo, že mladší s dlouhým jménem se má lépe než ten starší. Když například někdo něco potřeboval, raději zavolal staršího s krátkým jménem, protože stačilo říct jen Čung a Čung přišel a udělal, co mu přikázali.

„Čungu, běž nabrat vodu ze studny.“

„Čungu, přines dřevo.“

„Čungu, ukliď trochu.“

Nikomu se nechtělo křičet na mladšího, protože jeho jméno bylo příliš dlouhé. Dokonce i když ti dva něco spolu provedli, pokárali jen Čunga, protože kárat Ti-C´-Žu-Ce-Siao-Čchu-Ce-Ti-Ťin-Er-Sin-Fan-Ai-Čung-Er-Čching-Ženu bylo příliš namáhavé.

Jednoho dne si Čung hrál s kamarády před domem. Jak dováděli na dvoře, vymýšleli různé hry, při kterých prolézali, skákali a šplhali. Stačila chvilka nepozornosti a starší z bratrů spadl do studny.

Všichni kamarádi s křikem utíkali pro Čungova otce: „Čung spadl do studny! Čung spadl do studny!“ křičeli.

Otec ihned přiběhl synovi na pomoc, a když ho vytahoval, v duchu si říkal, že děti s krátkým jménem mají asi opravdu smůlu. Nakonec ho vytáhl ven a Čungovi se naštěstí nic nestalo.

Pár dní nato, když si děti opět hrály na dvoře, také Čungův mladší bratr vyskočil na okraj studny, protože si myslel, že jemu se nic zlého stát nemůže.

Začal hrát na píšťalku a přitom bratrovi posměšně zpívat: „Čung spadl do studny, protože má krátké jméno, ale mně se nic nemůže stát, neboť já mááaam…“ Vtom mu noha uklouzla a letěl přímo do ledové vody ve studni.

Všechny děti hned běžely za jeho rodiči.

„Rychle běžte na pomoc, protože Ti-C´-Žu-Ce-Siao-Čchu-Ce-Ti-Ťi…“

Tady se spletly a musely začít znovu: „Váš syn Ti-C´-Žu-Ce-Siao-Čchu-Ce-Ti-Ťin-E…“

Tady zapomněly, jak jméno pokračovalo dál. Jeden si vzpomněl a začal: „Ti-C´-Žu-Ce-Siao-Čchu-Ce-Ti-Ťin-Er-Sin-Fan…“

Ale došel mu dech. Znovu se nadechl a pokračoval: „Ai-Čung-Er-Čching-Žen spadl do studny, běžte mu pomoci!“

Rodiče hned běželi ke studni, jenže než děti vyslovily tak dlouhé jméno, uběhlo hodně času a mladšího syna jen tak tak stihli zachránit. Než přišla pomoc, téměř se ve studni utopil. Od té doby měl i mladší ze synů krátké jméno a všichni ho volali jen Ti.

Začaly dobré časy pro oba, protože rozdíly mezi nimi zanikly. Když bylo třeba udělat nějakou práci, nebo někam zajít, střídali se oba stejně a nikdo se nikomu neposmíval.

Tento a další příběhy najdete v Readmio

... celý příběh najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play