Päť tipov na tradičný aj netradičný adventný kalendár

Päť tipov na tradičný aj netradičný adventný kalendár

Zdá sa to ako včera, čo deti vyrazili na začiatku septembra do školy, a pritom už na dvere pomaly klopú Vianoce. Tiež ste sa ako malí nemohli dočkať a odpočítavali ste každý deň? Jedným zo spôsobov, ako toto čakanie dnes spríjemniť našim deťom, je adventný kalendár. A už dávno neplatí, že musí byť len jedlý. Vyrobiť alebo kúpiť sa dnes dajú najrôznejšie „formy“ – predpripravené škatuľky, vrecúška a ďalšie rôzne tvary. 

1. Netradičné dobroty

Radi by ste zostali pri jedlom adventnom kalendári, ale predsa len vás láka zmena? Máme pre vás hneď dve verzie. Tá rýchlejšia je skutočne bleskovou záležitosťou: skrátka nakúpte pochúťky, ktoré má dieťa rado, a na každý deň mu jednu nachystajte. 

Druhá verzia je o niečo dlhšia, ale zas pri nej môžete stráviť čas spoločne, ak vaše deti pomáhajú v kuchyni. Kalendár sa dá vyrobiť napríklad z medovníkov na každý deň môžete vybrať iný tvar. Potom už stačí len medovníčky označiť číslom, zavesiť napríklad na stužku alebo pripichnúť na nástenku a úžasne voňavý kalendár je na svete!

2. Drobné prekvapenia

Je to tak – prekvapenia miluje každý, a najmä deti. Ponúka sa nepreberné množstvo vecí, ktorými im môžeme urobiť radosť. Ak dokážete vymyslieť dvadsaťštyri rôznych drobnejších položiek, môžete na každý deň pripraviť nejaký malý darček. Nafukovací balónik, sponka do vlasov, drevené hodinky na ruku, aby malo dieťatko vlastné, pár samolepiek, sklenené guľôčky... alebo, koniec koncov, aj postavičky z Kinder vajíčok, ktoré sme si z nostalgie schovali na povale. 

Ak nechcete zháňať toľko drobných vecičiek, môžete jednu vec darovať doslova po kúskoch. Neveríte? Ako prvé sa ponúkajú puzzle – rozdeľte ich do vrecúšok tak, aby sa každý deň dal jeden kúsok (alebo viac dielikov) priložiť. Staviate doma betlehem a obzeráte sa tento rok po nejakom, ktorý sa bude páčiť deťom ešte viac? Schovajte im do každého vrecúška jednu figúrku, nech ho môžete spoločne stavať deň po dni a na Štedrý deň ho máte kompletný. 

3. Hádanky a úlohy

Tip, ktorý nadchne aj dospelých! Vedia už vaše deti čítať? Hádanky im napíšte. Nevedia čítať? Skúste to povedať obrázkami (alebo im jednoduchú hádanku rovno prečítajte). Ak vás baví hádanky nielen lúštiť, ale tiež vymýšľať, môžete si z adventného času urobiť takú malú honbu za pokladom, keď každá ďalšia hádanka posunie dieťa o kúsok bližšie k pokladu v cieli. 

A čo úlohy? Samozrejme, že musia byť zábavné! Môžete si spoločne zopakovať kotrmelec na posteli, upiecť sušienky alebo koláč, vyrobiť adventný veniec či voňavú sviečku. 

4. Rozprávky

Advent je rozprávkový čas, a tak sa tento nápad ponúka celkom prirodzene. Rozprávky pre deti môžete vymyslieť a sami napísať na lístoček. Alebo nejaké krátke rozprávky vytlačiť. O čom majú byť? To je len a len na vás. Prípadne by vaše deti lákali dokonca rozprávky na pokračovanie? Chcelo by sa vám rozprávku na dobrú noc nakresliť ako komiks a každý deň rozbaliť jeden obrázok? A čo keby tá rozprávka bola práve o vašom dieťati, na mieru? 

5. Obrátený kalendár

Vraj ste o niečom takom ešte nepočuli? Je to vlastne myšlienka, ktorá krásne rezonuje s duchom Vianoc. A je celkom prostá: každý deň urobíme nejaký dobrý skutok a pred spaním si ho zakreslíme do kalendára. Zoznam návrhov môžeme mať spísaný napríklad hneď vedľa kalendára – a môže tam byť skutočne čokoľvek. 

Máte doma nepotrebné plyšáky alebo iné hračky? Odneste ich spoločne niekomu, kto ich využije. To isté sa dá urobiť s oblečením. Alebo napríklad s knižkami, ktoré potešia niekoho v knihobúdke či v mestskej knižnici. Dieťa môže nakresliť obrázok tým, ktorých má rado. Prineste desiatu panej, ktorá vás v metre žiada o pár drobných. Vyrobte kŕmidlo pre vtáčiky. Pozbierajte cestou zo školy alebo škôlky odpadky. A skúste sa spýtať detí, čo napadne im – uvidíte, čím všetkým vás prekvapia. Koniec koncov, adventný a vianočný čas je predsa predovšetkým o tom, aby sme zvoľnili, rozhliadli sa okolo seba a užívali si tú radosť, keď niekoho potešíme. 

Stiahnite si Readmio

  • Pridajte sa k viac ako 200 000 spokojným rodičom
  • Vytvoríte si návyk spoločného čítania s deťmi každý deň
  • Začnite rozprávkami, ktoré sú v aplikácii zdarma
  • V platenej verzii je ich 300+ a nové pridávame každý týždeň
Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 1 300 hodnotení