Čo deťom prináša čítanie?

Čo deťom prináša čítanie?

Dnešná doba je rýchla a vydobyť si v nej nejaký čas pre seba je skutočne ťažké. O to viac však platí, že by sa to mal každý začať učiť čo najskôr. Ak sa nám podarí deťom ukázať, aké príjemné je uvelebiť sa a pustiť do čítania, dávame im do pomyselného rukáva života samé esá.

Spoločne strávený čas
Minimálne v útlom veku deti potrebujú, aby sme čítali s nimi. Tým najmenším predčítame a ukazujeme si spolu v obrázkových knižkách, tie staršie učíme čítať a pracovať s nadobudnutými informáciami. Množstvo rodičov číta deťom pred spaním. Už s deťmi v škôlkarskom veku (a ešte skôr) sa môžeme rozprávať o tom, čo sme práve prečítali. Dospelí potom neraz žasnú, akú predstavivosť deti majú, a zisťujú, že aj im samým otvára takto jednoducho strávený čas oči. Príbehy v knihách a časopisoch sú nekonečnou studnicou inšpirácie pre rozprávanie sa v aute, pri jedle alebo počas čakania u lekára.

Rozvoj jazyka
Je to jednoduchá rovnica – čím viac a pravidelnejšie deti čítajú, tým ľahšie sa vyjadrujú. Deti, ktorým je predčítané a ktoré následne čítajú samy, majú väčšiu slovnú zásobu, lepšie formulujú myšlienky a práca s akýmkoľvek textom je pre ne omnoho pohodlnejšia. Je to skrátka schopnosť, ktorú budú potrebovať po zvyšok života. Je to ako neustále zväčšovať zásobu lega, aby deti mohli stavať ďalšie a ďalšie výtvory.

Rozvoj fantázie
Čítanie pôsobí na ľudský mozog inak, než napríklad sledovanie televízie. Napriek tomu, že dnes existuje množstvo náučných relácií pre deti, je dobré striedať ich aj s „obyčajným“ čítaním. Deti i dospelí si pri čítaní vytvárajú svoj vlastný svet a nútia tak mozog nezaspávať na vavrínoch.

Nadobúdanie vedomostí
Deti spravidla neudržia pozornosť tak dlho ako dospelí, preto sú pre ne ideálne krátke rozprávky alebo články. Pri výbere knižky či časopisu nezabúdajte na to, že deti nemávajú predsudky. S nadšením sa teda pustia do rozprávky o Snehulienke rovnako ako do opisu vesmíru, ak je text napísaný primerane ich veku. Tým, že deťom ukážeme rôzne typy textov na čo najširšiu paletu tém, im otvárame dvere pre ich budúce smerovanie. Ktovie, aké úžasné možnosti tým svojim deťom pripravíte!

Prepojenie so všetkými zmyslami
Navyše nemusí zostať len pri čítaní samotnom. Niektoré knižky ponúkajú samolepky alebo prázdne stránky na dotvorenie, pričom ideálne sú z tohto pohľadu časopisy. Sú naplnené pestrým obsahom, takže sa nenudí dieťa ani vy, a nájde sa v nich množstvo nápadov na spoločnú kreativitu.

Príkladom takýchto užitočných činností sú:

  • pokusy: najprv si prečítať postup a potom všetko zrealizovať. Kto by nemiloval domáce pokusy? Schopnosť postupovať podľa návodu deti ocenia aj v priebehu ďalšieho štúdia.
  • recepty: tiež sú druhom domáceho pokusu a ich výsledok ocení celá rodina.
  • aktivity na zručnosť: strihanie, lepenie, vyfarbovanie, spájanie... Málokto si pri tom uvedomí, že sa takouto hrou učí.

Pravidelný návyk

Keďže časopisy vychádzajú pravidelne, deti si ľahko vytvárajú ďalší príjemný návyk: tešia sa, ako ich objavia každý pondelok v schránke, alebo keď ich pôjdu s rodičmi kúpiť do obchodu. Ktovie, možno im to neskôr zjednoduší napríklad pravidelné sledovanie správ či informácií z odboru, v ktorom budú pôsobiť. 

Učenie je hra

Posledný, a predsa veľmi dôležitý bod: Časopisy a knihy sú magickou cestou, ako v deťoch podporiť zvedavosť a lásku k učeniu. Kratučké články premenia zdanlivo nudné fakty na dobrodružstvo, ktoré je potrebné objaviť. Je to nekončiaci prúd zábavy a inšpirácie a zároveň niečo, čo si každý rodič pre svoje dieťa praje – aby nikdy nestratilo túžbu skúmať, poznávať. Aby ho náš svet neprestal fascinovať. Aby skrátka bolo šťastné.

Tieto tvrdenia sú podložené výskumom a štúdiami na tému čítania deťom. Tu sú niektoré zo zdrojov potvrdzujúcich spomínané prínosy čítania:

  1. „The Power of Reading: Insights from the Research” od Scholastic: https://www.scholastic.com/teachers/articles/teaching-content/power-reading-insights-research/
  2. Štúdia „Reading fiction improves empathy“ z roku 2013 v časopise Science: https://science.sciencemag.org/content/342/6156/377
  3. „The Impact of Storybook Reading on the Development of Literacy Skills” od National Literacy Trust: https://literacytrust.org.uk/research-services/research-reports/impact-storybook-reading-development-literacy-skills/
  4. „Reading aloud to children: The evidence” z Harvard Graduate School of Education: https://www.hepg.org/hel-home/issues/27_5/helarticle/reading-aloud-to-children_-the-evidence.

Stiahnite si rozprávky z nášho eshopu

No items found.

Stiahnite si rozprávky z nášho eshopu

No items found.

Stiahnite si Readmio

  • Pridajte sa k viac ako 400 000 spokojným rodičom
  • Vytvoríte si návyk spoločného čítania s deťmi každý deň
  • Začnite rozprávkami, ktoré sú v aplikácii zadarmo
  • V platenej verzii je ich 400+ a nové pridávame každý týždeň
Skúste zadarmo

Dostupné pre iOS, Android a Web

RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 4 500 hodnotení