O vílách

6
 min
5
+
Otevřít v Readmio

Klasický příběh o tom, že skromnost, slušnost a pokora se vždy vyplácí.Když mladá dívka pomůže víle přestrojené za starou ženu, ta se jí štědře odvděčí. Jenže zlá macecha chce i pro svoji vlastní dceru jen to nejlepší, a tak pošle i ji na kraj lesa, aby tam počkala na starou ženu a v očekávání odměny jí pomohla. Ovšem pomáhat jen ze zištných důvodů se nemusí vyplatit.

Tuhle pohádku si můžete zdarma stáhnout jako PDF a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
Stáhnout:
O vílách
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření pohádky v aplikaci

V dřevěném domečku za vesnicí žila jednou jedna vdova, která měla dvě dcery. Starší dcera byla pyšná a vychytralá a mladší zase po nebohém otci dobrosrdečná a milá. Matka však měla mnohem raději svoji starší dceru, protože i ona měla stejnou povahu. Z té mladší si udělala služku, která musela dělat v domě všechnu špinavou práci. Ony dvě zatím odpočívaly, posmívaly se jí a úmyslně jí škodily. Jednou z nejtěžších povinností v domě bylo chodit pro vodu daleko k lesu, a tak to musela vždy dělat ta mladší.

Jednou, když opět nabírala mladší dcera vodu ze studny, zastavila se u ní stará, ubohá žena a poprosila ji o džbán vody. Milá dcera neváhala ani chvilku a ochotně nabrala stařence vodu. Když se žena napila, rozhodla se mladé ženě odvděčit.

„Ještě jsem nepotkala tak milou, pokornou a krásnou dívčinu. Věz, že já nejsem obyčejná stařenka. Jsem víla a odvděčím se ti tak, že od této chvíle ti při každém slově, které vyřkneš, vypadne z úst drahokam.“

Když se děvče vrátilo domů, matka mu vynadala, že jde pozdě: „Kde trčíš? Kvůli tobě jsme neměly z čeho polévku navařit.“

„Prosím, promiňte mi, paní matko, nechtěla jsem se tolik zdržet,“ odvětila vystrašeně mladší dcera a po každém slovu jí z úst vypadl jeden diamant.

Když to matka viděla, hned vykouzlila široký úsměv a ptá se: „Odkud že máš všechnu tu krásu, dceruško moje?“

Dívčina byla velmi překvapená, když zaslechla ten milý tón, kterým k ní matka mluví, a tak jí povyprávěla všechno, co se u studánky přihodilo.

Matka ihned vypravila ke studni i svoji starší dceru a přikázala jí, aby mile a s úsměvem obsloužila stařenu, která od ní bude žádat vodu. Starší dceři to nebylo moc po vůli. Práce jí smrděla, a když si ještě představila, že bude muset obsluhovat…

Tuto a další pohádky najdete v Readmio

... celou pohádku najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 2 000 hodnocení