O kobylce a mravencích

4
 min
5
+
Otevřít v Readmio

Ezopova bajka s ponaučením, že vždy je třeba myslet i na budoucnost.Když mladá kobylka viděla, jak si mravenci dělají uprostřed léta zásoby na zimu, velmi ji to pobavilo. Nechápala, jak může někdo v tak pěkný a slunečný den pracovat. Dny ubíhaly a teplo a sluneční svit brzy vystřídala zima a sníh. A zatímco mravenci měli zásoby připravené, kobylka zůstala odkázána na to, zda se nad ní někdo smiluje.

Tuhle pohádku si můžete zdarma
stáhnout jako PDF
a vytisknout. V aplikaci Readmio máte tuto možnost u každé pohádky.
O kobylce a mravencích
QR kód
Oskenujte QR kód k otevření pohádky v aplikaci

Na jedné louce u lesa bylo velké mraveniště. Mravenci pochodovali sem a tam a stále něco nosili. Opodál se pásla mladá kobylka. Chvíli je pozorovala a potom se zeptala: „Co to nosíte, mravenci?“

„Chystáme potravu na zimu. Až přijde sníh a mráz, pokryje celou zemi a my se už k potravě nedostaneme,“ odvětili mravenci.

Kobylku to rozesmálo. „Jak jsou jen hloupí, když pracují v tak krásném letním dnu.“ pomyslela si.

„Dnes je tak nádherně! Je třeba si užívat léto a hrát si,“ říkala mravencům, „jen blázni pracují, když je takto hezky.“

Jenže mravenci kobylku neposlouchali a dál shromažďovali všechno, co by se jim v zimě mohlo hodit. Nosili listy a větvičky, kterými zpevňovali domeček, hřiby, borůvky a lesní plody, které nesli z hlubokého lesa někdy i celý den. Kobylka zatím dováděla na louce a vždy, když procházela kolem mravenců, domlouvala jim, aby mysleli na zábavu a užívali si slunce.

Jednoho dne kobylce přistál na nose dubový list. Byl celý žlutý, a když se rozhlédla, všimla si, že všechny listy mění barvu ze zelené na žlutou nebo červenou. Přišel podzim. Dny se zkracovaly a už nebyly tak teplé a slunné jako kdysi. Ale trávy bylo na louce stále dost a kobylka nevěřila, že by mohla někdy zmizet. O potravu se vůbec nebála.

Mravenci stále neúnavně pochodovali sem a tam. V jedné řadě směrem do lesa a v druhé řadě ven z lesa. Každý z nich poctivě nesl něco, co se bude během dlouhé zimy hodit.

Listy opadávaly stále rychleji, a co nevidět skutečně přišla zima. Sníh přikryl louku a tráva zůstala uvězněná pod ním. Ať se kobylka jakkoliv snažila, nedokázala se dostat ani k jednomu stéblu. Stále narážela jen na vrstvu ledu. Nakonec celá vyhladovělá přišla k mraveništi, aby si od mravenců vyprosila něco na zub.…

Tuto a další pohádky najdete v Readmio

... celou pohádku najdete v Readmio

Readmio je aplikace plná dětských pohádek oživených zvuky, které reagují na váš hlas. Spousta pohádek je zdarma, nové přidáváme každý týden.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 1 300 hodnocení