Kedy by sa mali deti začať učiť čítať? Nemusíte čakať do začiatku školy

Kedy by sa mali deti začať učiť čítať? Nemusíte čakať do začiatku školy

Čo myslíte, kedy je ideálny čas na to, aby sa dieťa začalo učiť čítať? Je potrebné začať až od školy, alebo s tým môžete začať skôr? Táto otázka zaujala aj nás a bližšie sme sa pozreli na to, akú odpoveď majú odborníci. Okrem toho vám prinášame aj zopár tipov, s ktorými vám pôjde učenie čítania vašej ratolesti oveľa ľahšie.

Ako uvádza aj portál US News, väčšina expertov sa zhoduje na tom, že deti sa zväčša učia čítať vo veku 6-7 rokov, u niektorých to ale môže byť oveľa skôr. Ako sa pre portál vyjadrila špecialistka na proces čítania, AnnMarie Sossong, rozdiel sa postupne vyrovná: “Niektoré deti sa naučia čítať už v 3 rokoch, iným to trvá oveľa dlhšie. Stretla som sa s obomi. Vo veku 12-13 rokov ale čítajú všetky deti na približne rovnakej úrovni, takže rozdiel sa vyrovná”.

K veľmi zaujímavým zisteniam dospeli aj štúdie, o ktorých napísal aj portál The Conversation. Tie hovoria o tom, že na to, kedy sa dieťa naučí čítať, vplýva nielen samotný učebný proces, ale predovšetkým množstvo faktorov z okolia. 

Deti totiž už od prenatálneho obdobia vnímajú tóny hlasu dospelých a rôzne zvuky, po pôrode následne postupne začínajú rozumieť jednotlivým slovám a neskôr celým vetám. Pochopiť to je veľmi dôležité. Ako ukázala jedna zo štúdií, to, či sa dieťa naučí čítať už okolo 3 rokov, je závislé od jeho každodenných zvykov a ovplyvňujú to faktory ako počúvanie dospelých, komunikácia s nimi či rôzne jazykové aktivity.

Ako teda môžeme vidieť, pokiaľ by ste boli radi, ak by vaša ratolesť začala čítať ešte predtým, ako začne navštevovať školu, je to možné. Prinášame vám zopár tipov, ako to spoločne môžete zvládnuť. 

#1 Dieťatku veľa rozprávajte už od pôrodu

Pri rodičovstve je veľmi častou chybou to, že kým si rodičia myslia, že dieťa im ešte nerozumie, veľa s ním nekomunikujú. Ak ale chcete, aby sa vaša ratolesť naučila čítať skoro, musíte robiť pravý opak. Už od pôrodu sa s dieťatkom čo najviac rozprávajte – hovorte mu niečo pri hraní, pri kúpaní, pri prezliekaní, pri zaspávaní, jednoducho vždy, keď to bude možné. Čím viac verbálnych vnemov totiž bude vaša ratolesť dostávať, tým skôr im porozumie a tým skôr bude schopná využívať ich pri čítaní. 

#2 Používajte obrázky

Skvelým spôsobom, ako rozširovať slovnú zásobu dieťaťa do 3 rokov, je pomôcť si obrázkami. Skvele vám poslúžia obrázkové knižky, no vynikajúcou pomôckou je napríklad aj vytvorenie fotoknihy, kde bude vaša rodina, vaše obľúbené miesta a podobne. Dieťatko si tak vizuálne vnemy spojí s tými verbálnymi a nové slová si zapamätá oveľa ľahšie. 

#3 Začínajte malými krôčikmi

Foto: Unsplash

Svoju ratolesť môžete viesť k čítaniu už naozaj veľmi skoro. Začnite prvými písmenkami pri názvoch, o ktorých viete, že dieťa zaujmú – použiť môžete napríklad jeho obľúbené cereálie, obľúbenú sladkosť a podobne. Spoločne si pri jej názve prechádzajte písmenko po písmenku. Robiť to môžete pri všetkých výrobkoch, ktoré dieťa zaujmú a majú na sebe napísanú značku.

#4 Spájajte slová so zvukmi

Podobne, ako funguje pri popisovaní fotografií spájanie vizuálnych vnemov s jednotlivými slovami, rovnako pomáha aj to, keď si dieťatko s nejakým slovom spojí zvuk. Pre portál US News to potvrdil aj profesor Timothy Shanahan, ktorý sa na viacerých univerzitách špecializuje na proces čítania. Tvrdí: “Začiatok výučby čítania musí klásť dôraz na dekódovanie, teda na jednotlivé písmená, zvuky, fonematické povedomie, znenie slov, pravopis, plynulosť čítania a na čítanie s porozumením.”

Pri procese učenia čítania preto môžete využiť aj našu aplikáciu Readmio. Okrem toho, že ponúka množstvo rozprávok, ktoré vašu ratolesť zaujmú, využíva aj spájanie zvukov s jednotlivými slovami, čo môže byť pre vaše dieťa obrovskou pomôckou. Menšie deti zas potešia nádherné ilustrácie, ktoré sú súčasťou každej rozprávky.

Stiahnite si Readmio

Pridajte sa k viac ako 150 000 spokojným rodičom

  • Vytvoríte si návyk spoločného čítania s deťmi každý deň
  • Začnite 30 príbehmi, ktoré sú v aplikácii zdarma
  • V platenej verzii je ich 250+ a nové pridávame každý týždeň
Download from App StoreDownload from Google Play