Deti začínajú oceňovať humor a vtipy prekvapivo skoro, odhaľuje prieskum

Deti začínajú oceňovať humor a vtipy prekvapivo skoro, odhaľuje prieskum

Premýšľali ste však niekedy nad tým, v akom veku sa u nás rozvíja a kedy nastáva ten čas, kedy je dieťa schopné porozumieť vtipom? Vedcom sa podarilo nájsť na túto otázku odpoveď a možno vás prekvapí tak ako nás – je to totiž prekvapivo skoro.

Možno ste sa už niekedy zamysleli nad tým, kedy začne vaša ratolesť rozumieť vaším vtipom, alebo kedy dokonca po prvýkrát zavtipkuje ona sama. Podobné otázky napadli aj vedcom, a tak sa to rozhodli dopodrobna preskúmať. 

Ako uvádza portál BBC, výskumnému tímu z univerzity v Portsmouthe sa podarilo zistiť, že dieťa dokáže už vo svojich 7-8 mesiacoch používať svoju mimiku či rôzne zvuky tak, aby zámerne rozosmialo dospelých. 

Zmysel pre humor sa u detí vyvíja postupne

Tak, ako sa u detí vyvíja ich predstavivosť, rečové schopnosti i chápanie, súbežne s tým sa vyvíja aj ich zmysel pre humor a ich schopnosť pochopiť, že ste práve zažartovali.

Odborníci upozorňujú, že toto tempo je u každého dieťaťa individuálne, jednotlivé fázy ale môžeme zovšeobecniť a tak dokážeme aspoň orientačne klasifikovať, ako sa u detí zmysel pre humor vyvíja. Tento prehľad priniesol portál BBC.

3-4 mesiace

Bábätká sa začínajú smiať už ako trojmesačné. V tomto období u nich smiech dokáže vyvolať nejaký vizuálny vnem, teda najčastejšie to môže byť grimasa, ktorú im rodič urobí. Dieťaťu ale v tomto období môžu prísť vtipné aj nejaké zvuky. 

7-8 mesiacov

Ako sme už v úvode spomínali, v tomto období dieťa dokáže pracovať so svojou mimikou, hlasom či pohybmi tela tak, aby dokázalo svojich rodičov rozosmiať. Vidieť tu aj snahu toto rozosmiatie zopakovať – teda keď vaša ratolesť urobí niečo, čo vás rozosmeje, môže to niekoľkokrát zopakovať. 

9-10 mesiacov

V tomto období môžete pri deťoch veľmi často pozorovať to, že úsmev na ich tvári sa objaví vtedy, keď urobia niečo, čo by nemali. Už takto skoro sa u nich teda začína rozvíjať “uštipačný” humor.

1 rok

V tomto období je u dieťaťa ešte viac pozorovateľné, že keď spraví nejaké “huncútstvo”, bude sa tomu tešiť. Zaujímavé je ale to, že už začína rozlišovať aj vaše skutočné vtipy od “sarkazmu” – teda napríklad keď predstierate, že pijete z jeho fľaše a podobne.

2 roky

Na základe od rozvinutosti slovnej zásoby dieťaťa môžeme v tomto veku pozorovať prvé pokusy o verbálne vyjadrenie vtipov. Ako teda môžete vidieť, k ich pochopeniu dochádza naozaj veľmi skoro a pravdepodobne ešte skôr, než ste si doteraz mysleli. 

Dá sa zmysel pre humor nejak rozvíjať?

Ako sme už vyššie uviedli, už to najmenšie dieťatko je schopné usmievať sa, túto jeho schopnosť ale, samozrejme, môžete už od prvých mesiacov podporovať. 

Skvele na to môžu poslúžiť rôzne hry alebo kreslenie “smiešnych kresieb”, kde sa s vašou ratolesťou spoločne zasmejete na tom, aký smiešny obrázok ste práve vytvorili.

Keď bude vaše dieťatko väčšie, ďalším skvelým spôsobom na rozvíjanie zmyslu pre humor je napríklad aj sledovanie či čítanie smiešnych rozprávok (poslúžiť vám môže aj naša aplikácia Readmio). Po prečítaní nejakej rozprávky sa napríklad svojej ratolesti môžete opýtať, či ju v rozprávke niečo rozosmialo, alebo či jej napadá niečo vtipné, čo by mohla niektorej z postavičiek povedať. 

Stiahnite si Readmio

Pridajte sa k viac ako 150 000 spokojným rodičom

  • Vytvoríte si návyk spoločného čítania s deťmi každý deň
  • Začnite 30 príbehmi, ktoré sú v aplikácii zdarma
  • V platenej verzii je ich 250+ a nové pridávame každý týždeň
Download from App StoreDownload from Google Play