Ako môže deti obohatiť starostlivosť o živú prírodu

Ako môže deti obohatiť starostlivosť o živú prírodu

Kontakt so živou prírodou je pre ľudské zdravie blahodarný. Nie náhodou sa v poslednej dobe rozširujú služby ponúkajúce psychoterapiu v prírode. V príručkách zdravého životného štýlu nájdete odporúčania, aby ste trávili čas vonku v prírode čo najčastejšie. Taktiež aj zooterapia využíva liečivý vplyv kontaktu so zvieratami na naše duševné i telesné zdravie.

Prírodu si tiež často nosíme domov. Pestujeme rastliny, chováme zvieratá. Deti tak môžu odmalička pozorovať, že o život je potrebné sa starať. Pes, mačka, škrečok alebo izbová rastlina neprežijú, ak im nevenujeme dostatočnú pozornosť. Uvedomia si, že si nemôžeme dovoliť na ne zabudnúť, pretože sú na nás závislí. Zároveň deti zisťujú, že za svoju starostlivosť získavame niečo naspäť. Kvety nám skrášľujú byt, zvieratá sú milými a zábavnými spoločníkmi.

Starostlivosť o rastliny a zvieratá je výborný spôsob, ako deti viesť k zodpovednosti a zmyslu pre povinnosť. Menšie deti môžu so starostlivosťou pomáhať. Starším deťom môžete starostlivosť zveriť. Udelenie samostatnej úlohy deti často uvítajú, posilňuje to ich sebavedomie – sú už dosť veľké na to, aby sa mohli o niekoho alebo niečo starať samy. Najprv bude potrebné deťom ukázať, ako sa o zviera či rastlinku starať, čo všetko potrebuje, ako jednotlivé úkony vyzerajú a spoločne ich natrénovať. U náročnejších úloh vytvorte deťom zoznam krokov, ktoré je potrebné vykonať.

Počiatočné nadšenie z toho, že sa deti môžu o zvieratko či rastlinku starať samy, väčšinou skôr či neskôr opadne a pravidelná starostlivosť môže pokrivkávať. Podporte deti, aby na svoje povinnosti nezabúdali. Tým starším je možné zaobstarať kalendár, do ktorého si úlohy vopred poznačia. Po ich splnení si môžu do kalendára nakresliť usmievavú tváričku alebo nalepiť samolepku. Posilňujú tak svoje organizačné schopnosti. Mladším deťom môže dobre poslúžiť obrázok na nástenke či chladničke. Nakreslite na obe strany kartičky kanvicu, ktoré symbolizuje polievanie. Na jednej strane ju dajte do zeleného rámčeka, na druhej strane do červeného. Keď dieťa úlohu splní, otočí kartičku zelenou stranou nahor. Keď bude potrebné kvet poliať, obrátite kartičku na červenú stranu.

Domáci miláčik prináša deťom množstvo benefitov. Nielenže v ňom často nájdu blízkeho kamaráta, učia sa zároveň aj rešpektu a citlivosti. Pri starostlivosti o neho a spoločných hrách si deti navyše precvičujú pohybové schopnosti, hrubú i jemnú motoriku.
Nie vždy je ale možné zaobstarať si zvieratko. To zažil aj Mirko z nášho nového príbehu Domáci miláčik, akého nemá nikto. Ak vás príbeh inšpiruje a budete chcieť deťom nejakú domácu rastlinku zveriť alebo im kúpiť úplne novú, pozrite sa na pokojovky.co. Nájdete tam množstvo tipov, ako sa o izbové rastliny starať, vrátane informácií, ktoré z nich sú vhodné pre deti.

Nižšie si môžete stiahnuť a vytlačiť omaľovánku k príbehu. Prajeme vám aj vašim deťom príjemné čítanie, maľovanie a mnoho radosti a pohody pri starostlivosti o živú prírodu.

Jana Draberová

Jana Draberová

Psychologička špecializujúca sa na prácu s deťmi a dospievajúcimi. Okrem psychológie vyštudovala aj odbor pedagogika. Sedem rokov pôsobila v pedagogicko-psychologickej poradni. Aktuálne sa psychologickej práci venuje predovšetkým v rámci svojej súkromnej praxe.

www.kuroz.cz

Stiahnite si Readmio

Pridajte sa k viac ako 150 000 spokojným rodičom

  • Vytvoríte si návyk spoločného čítania s deťmi každý deň
  • Začnite príbehmi, ktoré sú v aplikácii zdarma
  • V platenej verzii je ich 300+ a nové pridávame každý týždeň
Download from App StoreDownload from Google Play