Jak důležitá je příroda? Děti vyrůstající u lesa mají hladší kognitivní vývoj a lepší duševní zdraví

Jak důležitá je příroda? Děti vyrůstající u lesa mají hladší kognitivní vývoj a lepší duševní zdraví

Ne nadarmo se říká, že příroda je balzámem na duši. Jen si představte, jak úžasně na nás působí procházka nebo k řece po náročném pracovním týdnu, kde aspoň na chvíli můžeme zapomenout na všechny starosti světa. Věděli jste ale, že příroda má přímo magické účinky nejen na nás dospělé, ale i na děti?

I několika minutový pobyt v přírodě je pro naši mysl i pro naši duši hotovým balzámem a jinak to není ani u dětí. V žádném případě si ale teď nemusíte sbalit kufry a přestěhovat se někam na samotu u lesa. Vědcům se podařilo potvrdit, že příznivý vliv má na děti i teenagery bydlení ve městě, kde však mají v dostupné vzdálenosti nějaké lesní prostředí.

Les jako lék

Studie, která to dokázala, byla publikovaná v odborném časopisu Nature Sustainability a iniciovali ji vědci z lodnýnské University College a Imperial College. Jejích cílem bylo zjistit, jak jednotlivé typy přirozeného městského prostředí ovlivňují kognitivní vývoj, duševní zdraví a celkovou pohodu více než 3 500 dětí a teenagerů ve věku od 9 do 15 let. 

Vědci rozdělili tyto respondenty do více skupin na základě toho, jak daleko bydleli od nějaké nejbližší zalesněné plochy, kde si mohli dopřát procházku v přírodě. Zjistili, že čím bližší tuto možnost děti a týnejdžři měli, tím vyšší skóre dosahovali v testu kognitivních schopností. Taktéž se u nich prokázalo o 16% nižší riziko vzniku emocionálních či behaviorálních problémů.

Stejný efekt se ale nepotvrdil u respondentů, kteří bydleli v blízkosti například nějaké louky nebo pole anebo v blízkosti vodní plochy. Z nějakého důvodu má na nás tedy podobný efekt jen les. Jak je to ale možné? Samotný autor studie Mikaël Maes prohlásil, že toto vědcům není úplně jasné. Zdůraznil ale, že zjištění jsou dostatečně jednoznačná na to, abychom přijali, jak důležitým faktorem je pobyt v přírodě u dětí jak pro jejich kognitivní vývoj, tak pro jejich duševní zdraví.

Příroda zvyšuje imunitu

Výhod, proč vaší ratolesti dopřát pravidelný pobyt v lese je ale víc. Jedním z dalších důvodů je například fakt, že hraní si v přírodním prostředí dokáže už za jeden měsíc prokazatelně nakopnout dětský imunitní systém. Dokázat se to podařilo i vědcům z finské University of Helsinki, kteří svá zjištění publikovali v Scicence Advances.

Jejich studie totiž dokázala, že pravidelné hraní si v přírodě výrazně ovlivňuje rozmanitost „prospěšných“ bakterií v našem mikrobiomu, a to už po jednom měsíci. Jak vědci upozorňují, toto zjištění vysvětluje i to, proč děti ve vysoko industrializovaných částech světa tak často trápí různé autoimunitní onemocnění. Způsobené to může být i tím, že prakticky vůbec nejsou v kontaktu s naším nejpřirozenějším prostředím – tedy s přírodou.

Na lásce k přírodě se dá pracovat

Možná vás ale trápí problém, že vaše ratolest zatím nemá vybudovaný pevnější vztah s přírodou. Skvělým způsobem, jak na tom zapracovat a změnit to, je například společně číst pohádky z přírodního prostředí, díky kterým si k němu vytváří vztah.  U dítěte tak můžete vzbudit zvědavost a samo si bude přát, abyste šli na procházku do přírody. Takové pohádky najdete i v naší aplikaci Readmio.

Stáhněte si Readmio

  • Přidejte se k více než 400 000 spokojených rodičů
  • Vybudujte si návyk společného čtení s dětmi každý den
  • Začněte pohádkami, které jsou v aplikaci zdarma
  • V placené verzi je jich pak 400+ a nové přidáváme každý týden
Zkusit zdarma

Dostupné pro iOS, Android a Web

RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 4 500 hodnocení