Toto je 7 psychologických triků, které můžete použít při výchově svých dětí

Toto je 7 psychologických triků, které můžete použít při výchově svých dětí

Pojem "psychologický trik" si velmi často pojíme především se světem dospělých. Věděli jste ale, že použít je můžete i u svých ratolestí? V mnoha případech vám mohou právě psychologické triky pomoci zvládat situace, které vám doteď mohly dělat větší nebo menší problémy.

Vybrali jsme pro vás proto 7 nejlepších, které vám při výchově vašich dětí opravdu pomohou.

#1 Zahrajte si na "jasnovidce"

Portál Fatherly přinesl jeden velmi zajímavý psychologický fakt, který můžete využít ve svůj prospěch. Věděli jste, že dítě do šesti až sedmi let dokážete přesvědčit o tom, že víte, co dělá, i když se nedíváte? Tak například, když něco provádí, tvařte se, že ho nevidíte a otočte se zády. Potom mu začněte povídat, že to i tak víte a vidíte, i když se nedíváte. Dítě se tak bude snažit poslouchat, i když nebudete v jeho přítomnosti.

#2 Magická síla spojení "Ano, ale..."

Pokud máte doma ratolest v jakémkoliv věku, určitě není třeba vám tvrdit, že zřejmě žádné dítě na světě není fanouškem slova "ne". Navíc, když ho uslyší je možné, že se o to víc pokusí vzdorovat. Jak tomu předejít? Maximálně efektivní psychologický trik uveřejnil portál Kinbox. Vždy se snažte použít formulku "Ano, ale..." Tak například, když dítě nemá uklizený pokoj a zeptá se vás, jestli si může jít hrát na Playstation, možná byste pověděli: "Ne, protože nemáš uklizený pokoj". Příště ale odpovězte: "Ano, ale nejdřív si ukliď pokoj" a sledujte, co se stane.

#3 Dejte dítěti na výběr

I tento trik funguje absolutně skvěle. Vychází z toho, že děti nesnáší příkazy, ale zato milují, když jim dáte možnost vybrat si z více možností - cítí se v ten okamžik "dospěle". Když chcete dítěti "předat" nějakou myšlenku, se kterou by nesouhlasilo, zkuste to takto: "Chceš, abychom spolu v sobotu uklidili tvůj pokoj nebo obývák?" Anebo v případě, pokud vaše dítě nemá rádo zeleninu, zkuste: "Přeješ si k večeři květák nebo špenát?" Možnost volby ho připraví o chuť vzdorovat.

#4 Používejte šeptání

S velmi zajímavým tipem přišel i portál Brightside, který doporučuje, abyste se při komunikaci nebáli ani šeptání. Když například chcete své dítě požádat o něco důležitého, zahleďte se mu do očí, případně ho chyťte za ruku a to nejdůležitější, co mu chcete říci zašeptejte. Je totiž dokázáno, že šeptání má na děti přirozeně ukliňující účinek a navíc vás při šeptání budou poslouchat pozorněji.

#5 Využívejte sílu příběhů

Děti pohádky jednoduše milují. Co ale určitě nemilují jsou povinnosti. Jak tyto dva poznatky spojit? Možná vás to překvapí, ale velmi jednoduše - udělejte i z těch nejotravnějších činností dobrodružství. Řekněme, že vaše dítě nesnáší čištění zubů. Popřemýšlejte, kterou pohádku má nejraději (například z naší aplikace Readmio) a udělejte z jeho čištění zubů zážitek. Řekněte mu například, že čištění zubů je speciální mise, díky které může osvobodit uvězněnou princeznu zpod nadvlády zlého draka.

#6 Proměňte povinnosti na výzvy

V podobně hravém a kreativním módu ještě zůstaňme. Tentokrát si vezměme za příklad den, kdy byste spolu rádi uklidili vaši domácnost. Pokud víte, že vaše dítě tuto činnost nemá rádo, skvělým psychologickým trikem je proměnit třeba i úklid na zábavnou hru. Zkuste odstartovat výzvu, v rámci které si může večer objednat pizzu ten, kdo do hodiny dokonale uklidí místnost, která mu byla přiřazena a podobně. Děti takové výzvy, navíc spojené s odměnou milují.

#7 Důležité informace nespojujte s jinými

U dětí je velmi důležité pochopit i to, jak funguje jejich mysl - ještě totiž není schopna zpracovávat přiliš mnoho informací najednou. Pokud chcete, aby si dítě vzalo z vašeho rozhovoru opravdu vše, nepředávejte mu příliš mnoho informací najednou. Raději je přidávejte postupně a vždy se snažte mysl vaší ratolesti přiliš nezahltit.

Stáhněte si Readmio

  • Přidejte se k více než 400 000 spokojených rodičů
  • Vybudujte si návyk společného čtení s dětmi každý den
  • Začněte pohádkami, které jsou v aplikaci zdarma
  • V placené verzi je jich pak 400+ a nové přidáváme každý týden
Zkusit zdarma

Dostupné pro iOS, Android a Web

RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 4 500 hodnocení