Rozprávka o levovi a myši

6
 min
3
+
Otvoriť v Readmio

Aj slabší môže pomôcť silnejšiemu.Ezopova bájka o veľkom silnom levovi, kráľovi džungle, ktorý jedného dňa daroval život malej myške. Zanedlho, keď sa lev chytí do pasce, a sám sa ocitne v núdzi, myška mu príde na pomoc a záchranou jeho života sa mu za jeho láskavý čin odvďačí.

Túto rozprávku si môžete zadarmo
stiahnuť ako PDF
a vytlačiť. V aplikácii Readmio máte túto možnosť pri každej rozprávke.
Rozprávka o levovi a myši
QR kód
Oskenujte QR kód na otvorenie rozprávky v aplikácii

Bol raz jeden starý lev, ktorý vládol celému lesu. Keď poriadne zareval, ozvena sa ešte hodnú chvíľu ozývala. A podľa toho všetky zvieratá vedeli, že sa majú mať na pozore, lebo lev sa prechádza po svojom lese. Kto sa pred ním neukryl, tomu bolo beda.

Tak ako každý deň, aj dnes lev driemal po obede v tieni stromov. Lenže tentokrát si ľahol iba kúsok od myšacej diery. Ako myš vychádzala z diery von, pošteklila svojím chvostom leva priamo pod nosom. Lev sa v tej chvíli zobudil a zareval, až sa zem zatriasla. Keď zbadal myš, hneď ju schmatol do svojich pazúrov.

„Ako sa len opovažuješ budiť ma z obedného spánku, ty malá myš,“ zahučal a už-už ju išiel zožrať. Veď čo by to bolo, keby ju nechal len tak ísť? To by ho všetky zvieratá vysmiali.

„Zadrž, zadrž, prosím,“ ozvalo sa z levových pazúrov. „Čo už len zo mňa budeš mať, keď ma zožerieš? V tvojom veľkom žalúdku sa stratím ako nič, ani ma cítiť nebudeš. No keď ma pustíš, možno ti ešte dobre poslúžim,“ prehovárala malá myš leva. Ten prekvapene hľadel a musel uznať, že na takej malej šedej myške si veru veľmi nepochutí. Zľutoval sa teda a myš pustil na slobodu.

Dni ubiehali a lev už dávno zabudol na to, ako sa kedysi zľutoval nad malou myškou. Tá si dávala veľký pozor, aby levovi už nikdy neskrížila cestu, lebo nabudúce ju to pokojne mohlo stáť život.

Teplé leto pomaly skončilo a dni sa začali ochladzovať. V lese bol čulý ruch, pretože väčšina zvieratiek si začala robiť zásoby na zimu. Lenže zásoby na zimu si robia aj ľudia, čo znamenalo, že zároveň začala aj lovecká sezóna. Lovci chodili celé dni po lese, rozmiestňovali pasce a čakali na prvé úlovky.

Jedného dňa lev akurát…

Túto a ďalšie rozprávky nájdete v Readmio

... celú rozprávku nájdete v Readmio

Readmio je aplikácia plná detských rozprávok oživených zvukmi, ktoré reagujú na váš hlas. Fúra rozprávok je zadarmo, nové pridávame každý týždeň.

Download from App StoreDownload from Google Play
RatingsRatingsRatingsRatingsRatings

4.8/5 · 1 300 hodnotení