Ako sa pred spaním lepšie uvoľniť

Ako sa pred spaním lepšie uvoľniť

V minulom článku sme sa zamerali na to, ako navodiť pred spaním príjemnú atmosféru, aby sa deťom dobre zaspávalo. Zmienili sme tiež, že mnoho z uspávaniek, ktoré v aplikácii Readmio nájdete, pracuje s jednoduchými relaxačnými technikami. A práve relaxačným technikám budú venované nasledujúce príspevky.

Psychologické výskumy poslednej doby poukazujú na to, že pravidelné praktizovanie relaxačných cvičení má významný pozitívny vplyv jednak na fyzické, ale i na duševné zdravie detí a dospelých. Ich veľkým prínosom je to, že pomáhajú zmierňovať negatívne dopady stresu.

Tým, že sa dokážeme uviesť do relaxačného stavu, dávame nášmu telu signály, že je v bezpečí. Nemusí sa pripravovať na boj ani na útek, môže chvíľu len tak byť a nabrať nové sily. Vďaka tomu v tele dochádza okrem iného k zmierňovaniu pocitov úzkosti a strachu. Vykonávaním relaxačných cvičení sa zároveň učíme cielene upriamovať pozornosť určitým smerom. Tým zlepšujeme našu schopnosť sústrediť sa, ktorú v dnešnej prepodnetovanej dobe často postrádame. U detí zas relaxačné techniky napomôžu k upokojeniu a ľahšiemu zaspávaniu.

Výhodou relaxačných techník je, že vôbec nie sú zložité a deťom ich jednoducho vysvetlíte. Navyše nezaberú príliš veľa času, väčšinu z nich môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek, a veľakrát môžu byť aj celkom zábavné.

Hoci je ich vykonávanie v zásade nenáročné, nečakajte okamžitý efekt. Pre niektoré deti môže byť cvičenie nezvyčajné a budú potrebovať trocha času, aby sa s ním zoznámili a zvykli si naň. Pravidelným opakovaním pôjde deťom relaxácia čoraz lepšie a vydržia pri nej dlhšiu dobu.

Ak budete chcieť deti podporiť a zároveň urobiť aj niečo pre seba, trénujte spolu s nimi. Alebo to skúste i sami: večer pred spaním, počas cesty električkou, kedykoľvek to pôjde. Váš duševný pokoj a pohoda sú pre vaše deti nesmierne dôležité.

Existuje množstvo rôznych relaxačných techník. Líšia sa predovšetkým tým, na čo sústreďujeme svoju pozornosť. Môžeme pracovať s dychom, zamerať sa na naše telo, využiť techniky imaginácie a zamestnať našu myseľ predstavami alebo pracovať s našimi zmyslami. Každému vyhovuje niečo iné, preto je dobré vyskúšať viacero techník a vybrať si tú najvhodnejšiu pre nás. Niekedy sa tiež hodí jednotlivé techniky striedať.

Teraz si predstavíme, ako fungujú takzvané imaginatívne techniky. S imagináciou alebo predstavivosťou pracujú vlastne všetky príbehy. Podnecujú našu fantáziu, keďže my si dej dokresľujeme vlastnými predstavami. Robíme to podvedome, nemusíme o tom nijak zvlášť premýšľať alebo sa o to snažiť. V prípade relaxačných techník sa ale cielene zameriavame na to, aby navodená predstava viedla k upokojeniu a uvoľneniu.

Je to jednoduché: Požiadajte deti, aby zavreli oči a nasledovali vaše inštrukcie. Sprevádzajte ich predstavou, ktorá bude pokojne ladená a deťom príjemná. Aby sa deti do utvárania predstavy čo najlepšie vžili, je dobré zapojiť aj jednotlivé zmysly.
Môžete sa napríklad spoločne vydať do lesa, kde budete vnímať vôňu ihličia, všímať si, ako vám pod nohami praskajú vetvičky, môžete si odtrhnúť čučoriedku, vložiť ju do úst a predstaviť si jej chuť. Tá je ale sladká! Z diaľky sa ozýva húkanie sovy a tamto na čistinke je srnček. Keď k nemu prídete bližšie, nechá sa i pohladkať. Akú krásnu má srsť...

Príbeh ušite na mieru vašim deťom, použite prostredie, ktoré majú rady. Celá predstava sa môže taktiež odohrávať v podvečer, aby ste ešte viac podporili atmosféru uspávania. Môžete povedzme navštíviť rôzne lesné zvieratká a popriať im dobrú noc, tak ako sme to urobili v jednej z našich uspávaniek. Alebo sa s nami vydajte uspať zvieratká na farme. Či už zvolíte vlastný príbeh, alebo sa necháte previesť našimi uspávankami, veríme, že sa pri nich bude vašim deťom príjemne zaspávať. A ak vás relaxačné techniky zaujali, v najbližšom článku sa pozrieme na to, ako nám môže k relaxácii pomôcť náš vlastný dych.

Jana Draberová

Jana Draberová

Psychologička špecializujúca sa na prácu s deťmi a dospievajúcimi. Okrem psychológie vyštudovala aj odbor pedagogika. Sedem rokov pôsobila v pedagogicko-psychologickej poradni. Aktuálne sa psychologickej práci venuje predovšetkým v rámci svojej súkromnej praxe.

www.kuroz.cz

Stiahnite si Readmio

Pridajte sa k viac ako 150 000 spokojným rodičom

  • Vytvoríte si návyk spoločného čítania s deťmi každý deň
  • Začnite príbehmi, ktoré sú v aplikácii zdarma
  • V platenej verzii je ich 300+ a nové pridávame každý týždeň
Download from App StoreDownload from Google Play